Príďte diskutovať o deviatich zaujímavých filmoch
V kine Úsmev sa budú premietať dokumenty o Rómoch, ktorí sa rozhodli robiť niečo pre seba a pre druhých
Karpatská nadácia v spolupráci s Nadáciou Ekopolis predstaví v stredu 17. januára 2018 o 17.30 hod. v kine Úsmev na podujatí UPre: skutočne rómske odpovede deväť dokumentárnych filmov košického autora Miša Hudáka. Ten vo svojich kratučkých filmoch trvajúcich priemerne okolo štyroch minút zobrazil príbehy rómskych komunít zo stredného i východného Slovenska, ktoré sa rozhodli robiť niečo pre seba i pre druhých a ktorých snahy tieto dve nadácie v uplynulých dvoch rokoch finančne podporili. Vznikla takto prehliadka zaujímavých filmov spojená s diskusiou.
V priebehu 2 rokov bolo vďaka Programu rozvoja rómskych komunít podporených 11 projektov v Banskobystrickom kraji a 21 projektov v Prešovskom a Košickom kraji. Je dôležité informovať verejnosť o príkladoch dobrej praxe, ktoré tento program priniesol. A to je aj cieľom premietania, ktoré sa uskutoční 17. januára 2018 v priestoroch kina Úsmev v Košiciach.
Diváci uvidia napríklad príbeh Eleonóry Liptákovej a Eriky Polgáriovej, učiteliek z Dobšinej, ktoré v rodinnom dome svojpomocne vlastnými silami vybudovali komunitné centrum kopírujúce domácnosť s kuchyňou, detskou izbou, obývačkou. Vybranú skupinu mladých rodín učia ich ako žiť, starať sa o deti a venujú sa aj sexuálnej výchove, aby nemali viac detí len toľko, o koľko sa dokážu postarať.
Návštevníci si môžu pozrieť aj film o projekte z obce Kecerovce, v ktorej Rómovia vyrábajú brikety zo zberového papiera a používajú ich na vykurovanie. Okrem toho, že majú v zime čím kúriť, znížila sa aj kriminalita v lese takmer na nulu, pretože miestni Rómovia prestali kradnúť drevo, čo bol problém v celom okolí. V Banskobystrickom kraji je práčovňa, v ktorej pracujú nielen Rómovia, ale aj iní ľudia, ktorí sa ťažko umiestňujú na trhu práce. Napríklad mamičky po materskej alebo ľudia s ľahším zdravotným hendikepom. Je to veľmi úspešná prevádzka, ktorá svoje služby poskytuje rôznym zariadeniam na okolí. Práčovňa je už zisková a schopná sa samofinancovať.
Mišo Hudák, ktorý tieto filmy režíroval, vraví, že lepšiu vec doteraz nerobil. Zvolil si iný pohľad, nie stereotypy ponúkané televíziami v reportážach o rómskych komunitách. „Tie sa prezentujú už skoro ako ZOO. Ukazuje sa len ich pád na sociálne dno. Nechceli sme potvrdzovať stereotypy, ktoré ľudia majú. Nehľadali sme senzácie a nerobili instantnú publicistiku. V našich filmoch sme chceli nájsť príbeh a pozitívnu správu nielen o tom, že Rómovia vedia pracovať, ale aj to že nerómovia sú schopní spolupracovať s Rómami na rovnocennej úrovni. Porozumenie medzi majoritou a minoritou je základ,“ uzatvára Mišo Hudák, pripravený pokračovať v projekte, ktorý môže byť vzorovým, ako to robiť všade.