Dobrý sused opäť podporí aktívne komunity


Grantový program Dobrý sused aj siedmy raz za sebou podporí komunity a aktívnych ľudí v bratislavských mestských častiach Ružinov, Vrakuňa, Podunajské Biskupice a Petržalka, a tiež v obciach Rovinka, Dunajská Lužná a Most pri Bratislave. V roku 2025 dostanú mimoriadne nápady príležitosť rozdeliť si spolu 40 tisíc eur.

Jedným z cieľom programu je podpora spolupráce a partnerstiev samospráv, školských zariadení a občianskych spoločenstiev. Grantový program Dobrý sused sa zameriava na projekty udržiavajúce a rozvíjajúce dobré susedské vzťahy v mestských častiach Bratislavy a v priľahlých obciach v okolí rafinérie Slovnaft.

Príležitosti pre rozvoj a vylepšenie svojho okolia prostredníctvom malých komunitných projektov najčastejšie rozpoznajú miestni ľudia. „Kto pozná svoju štvrť lepšie ako ľudia, ktorí v nej žijú? Keď sa k dobrému nápadu pridá odhodlanie, chýba už len malý krok k jeho realizácii. Preto aj po siedmy raz za sebou stojíme pri aktívnych komunitách z nášho susedstva,“ hovorí Anton Molnár, hovorca a riaditeľ Komunikácie spoločnosti SLOVNAFT, a.s.

Počas šiestich rokov bolo do 91 komunít prerozdelených viac ako 173 tisíc eur. „V roku 2024 sa v grantovom programe Dobrý sused vďaka 447 aktívnym dobrovoľníčkam a dobrovoľníkom podarilo vytvoriť 15 komunitných podujatí určených pre deti, seniorov aj rodiny, ktorých sa zúčastnilo spolu viac ako 2700 ľudí. Okrem toho bolo vysadených 46 stromov a podporu získali aj 2 komunitné a 3 školské záhrady,“ sumarizuje Ľubica Štúberová, programová manažérka Nadácie Ekopolis.

Nový ročník grantového programu dáva opäť príležitosť pre dobré nápady, opierajúce sa o vzájomnú spoluprácu lokálnych samospráv či školských zariadení s občianskymi komunitami. Šancu na realizáciu dostanú projekty, ktoré posilňujú komunitný život, rozvíjajú kultúrne, športové, environmentálne a sociálne hodnoty.

Dobrý sused prerozdelí v roku 2025 na najlepšie projekty sumu 40 tisíc eur. Uzávierka 1. kola grantovej výzvy na rok 2025 je 13. januára 2025.

Viac informácií nájdete na www.ekopolis.sk/zivotne-prostredie/dobry-sused.

Výmena skúseností medzi Slovenskom a Nórskom na ceste za udržateľným poľnohospodárstvom


Nadácia Ekopolis v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou a Arborétom Mlyňany – Slovenskou akadémiou vied podnikla v dňoch 11. – 14. novembra 2024 pracovnú cestu do Nórska. Hlavným cieľom bola výmena poznatkov a skúseností v oblasti regeneratívneho poľnohospodárstva. Táto cesta nadväzovala na októbrovú návštevu nórskych odborníkov na Slovensku, počas ktorej sa konal odborný seminár Deň Pre pôdu.

Slovenskí odborníci zamierili do Bryne, kde sídli University College for Green Development, nórsky partner projektu. Tu mali príležitosť oboznámiť sa s miestnymi prístupmi k vzdelávaniu a zavádzaniu regeneratívnych postupov do praxe. Program bol obohatený o diskusie na témy cirkulárnej ekonomiky a komunitného záhradníctva. Návšteva sa sústredila na južný región Rogaland, ktorý je jednou z najproduktívnejších poľnohospodárskych oblastí Nórska. Táto oblasť je charakteristická rodinnými farmami s priemernou rozlohou iba 12 hektárov, čo je v kontraste s väčšími farmami na Slovensku.

Jedným z najzaujímavejších cieľov cesty bola návšteva farmy Ingveho B. Berntsena z Fjordfegarden. Tento mladý absolvent univerzity sa zameriava na regeneratívne postupy v chove hovädzieho dobytka, pričom využíva tradičné nórske plemeno Vestlandsk Fjordfe. Jeho farma s rozlohou 100 hektárov patrí k tým väčším v regióne. Berntsen aplikuje metódu manažovanej pastvy, ktorá zlepšuje kvalitu pôdy a zároveň zvyšuje produkciu.

Slovenský tím navštívil aj Grønefed Andelslandbruk, komunitnú záhradu v obci Ogna, kde princípy regeneratívneho poľnohospodárstva získavajú sociálny rozmer. Tento projekt dokazuje, že regeneratívne hospodárenie môže byť nielen environmentálne, ale aj spoločensky prospešné.

Pracovná cesta podčiarkla význam spolupráce medzi krajinami pri hľadaní riešení pre udržateľnú budúcnosť. V Nadácii Ekopolis veríme, že získané skúsenosti prispievajú k implementácii inovatívnych postupov na Slovensku a zvyšujú odolnosť poľnohospodárstva voči klimatickým zmenám.

Informačný webinár – Zelené oázy 2025


Pripravujeme pre vás informačný webinár k novému ročníku grantového programu Zelené oázy, ktorý sa uskutoční 28. novembra 2024 o 17:00.

Na webinári vám predstavíme ciele grantového programu a novú tému ročníka 2025. Programoví manažéri zhrnú formálne aj obsahové časti úspešnej žiadosti a bude pravdaže priestor aj na vaše otázky. Účasť na webinári nie je povinná, avšak pre kvalitné vypracovanie projektovej žiadosti ho odporúčame.

Link na prihlásenie: TU

Mestské ovocné sady v Lučenci získali ocenenie TOP projekt roka 2024. Zároveň spustili nový ročník


Mestské ovocné sady v Lučenci získali za efektívnu spoluprácu občianskeho a verejného sektora výnimočné ocenenie TOP projekt grantového programu Zelené oázy 2024. Súčasťou slávnostného odovzdania ocenenia bolo aj odštartovanie v poradí už 19. ročníka grantového programu, ktorý spoločne realizujú Nadácia Ekopolis a spoločnosť SLOVNAFT, a.s. V novom ročníku programu sa medzi kvalitné projekty rozdelí až 62 tisíc eur. O grant môžu požiadať miestne samosprávy, neziskové organizácie, školy aj komunitné centrá.  

Grantový program Zelené oázy má za uplynulých 18 rokov na svojom konte už vyše 420 zelených projektov. Plnia svoju funkciu pre verejnosť, a popri tom zlepšujú vzťahy medzi ľuďmi z lokálnych komunít, ktorí ich vytvorili. V dlhom zozname sú nové alebo obnovené zelené miesta, parky, záhrady, aleje, ale aj náučné chodníky po celom Slovensku.

„V roku 2024 bolo podporených 24 projektov sumou 59 tisíc eur. Vysadilo sa spolu 801 stromov a 1775 krov a rastlín a 3125 metrov alejí a stromoradí. Do realizácie projektov sa zapojilo 1024 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, ktorí odpracovali na projektoch 2825 hodín,“ uvádza Ľubica Štúberová, programová manažérka Nadácie Ekopolis.

 

TOP projekt 2024

Titul TOP projekt v 18. ročníku Zelených oáz získal projekt Pozorujeme život včiel v našom ovocnom sade, ktorý bol realizovaný v mestských ovocných sadoch v Lučenci.

„Mestské ovocné sady začalo mesto Lučenec v spolupráci s dobrovoľníkmi a strednými školami revitalizovať v roku 2021. Tento dovtedy opustený priestor sa stal komunitnou zónou, kde sa stretávajú deti a mládež zo základných aj stredných škôl, seniori, ale aj široká verejnosť z okolia. Mestské sady sú miestom poznávania rastlín, stromov a živočíchov, ktoré tu rastú a žijú,“ hovorí Ľubica Štúberová. Miestni vybudovali edukačnú včelnicu, prírodnú učebňu a počas štyroch rokov vysadili 180 ovocných stromov a 60 kríkov.

„Titul TOP projekt Zelených oáz si každoročne odnesie realizácia, ktorá má významný celospoločenský prínos. Mestský ovocný sad v Lučenci je príkladom efektívneho prepájania verejného sektora s občianskym. Zapojilo sa doň množstvo ľudí, ktorí sa dobrovoľnícky podieľali na jeho realizácii alebo ho ďalej rozvíjajú. Výsledkom je miesto, ktoré slúži nielen mestu a jeho obyvateľom, ale chodia sa sem učiť školy aj z okolia Lučenca a vzdelávajú sa tu záhradkári. Takýto TOP projekt môže byť inšpiráciou aj pre ostatných,“ dopĺňa Anton Molnár, hovorca a riaditeľ Komunikácie spoločnosti SLOVNAFT, a.s.

Ocenenie je spojené aj s finančnou odmenou vo výške 1000 eur.

 

Téma 19. ročníka Zelených oáz:  Mladí „spolu“ dokážu veľa

Nový ročník Zelených oáz siahol po aktuálnej téme. „Žijeme dobu, v ktorej je dôležité hľadať príležitosti na spoluprácu a vzájomnú pomoc. Mladá generácia nezriedka prináša inovatívne a odvážne nápady. Keď sa spojí so staršou generáciou s množstvom praktických skúseností zo života, môže to priniesť projekty, ktoré budú mať zmysel, originálny nápad, budú prospešné pre klímu a udržateľné. Podporou mladých ľudí a mladých rodín v realizácii svojich nápadov zároveň buduje program Zelené oázy ich pevnejší vzťah k prírode a učí ich všímavosti a starostlivosti o svoje bezprostredné okolie,“ približuje Anton Molnár.

19. ročník grantového programu Zelené oázy chce osloviť  mladých ľudí, ktorí vnímajú dopad klimatických zmien na našu krajinu a majú nápady, ktoré pomôžu, aby táto bola odolnejšia, zelenšia a pestrejšia.

„Zelené oázy chcú podporiť mladých ľudí, aby nabrali odvahu, priniesli svoje nápady a začali tvoriť alebo chrániť lepšie životné prostredie, aby sa učili spolupracovať naprieč generáciami, získali praktické skúsenosti, vytvorili si partnerstvá so skúsenejšími, spoznali  pocit zodpovednosti  za lepšiu budúcnosť a zažili radosť z úspechu z vlastných realizovaných nápadov,“ uzatvára Ľubica Štúberová.

Obce, mestá, neziskové organizácie, školy a komunitné centrá spolu s dobrovoľníkmi môžu požiadať o financie na výsadbu a revitalizáciu zelene aj v roku 2025. V 19. ročníku grantového programu Zelené oázy si najlepšie projekty rozdelia až 62 000 eur. Maximálna výška grantu pre jeden projekt je 5 000 eur.

Výzva na podávanie projektov je otvorená do 20. januára 2025. Podporené projekty sa budú môcť realizovať už na jar 2025.

Viac informácií je dostupných na www.ekopolis.sk/zivotne-prostredie/zelene-oazy.

V Arboréte Mlyňany sa stretli odborníci na tému regeneratívneho poľnohospodárstva


17. októbra 2024 sa v Arboréte Mlyňany uskutočnil Deň Pre pôdu. Podujatia sa zúčastnili zástupcovia ministerstiev, štátnych inštitúcií, odbornej verejnosti, akademickej obce, poľnohospodári zo Slovenska a zahraničia. Súčasťou podujatia boli odborné prednášky, odštartovanie Platformy Pre pôdu i krst no till sejačky.

„Regeneratívne poľnohospodárstvo je v našich podmienkach inovatívny prístup k pôde a produkcii poľnohospodárskych produktov. Skúsenosti u nás aj v zahraničí ukazujú, že tento prístup okrem toho, že je ekonomicky zmysluplný, vedie k zásadnému zlepšeniu kvality pôdy a vďaka návratu mikroorganizmov do pôdy v nej dokáže viazať aj významné množstvo uhlíka. To je dôležité v kontexte klimatickej krízy, ktorá má na spoločnosť stále zásadnejšie dopady,“ uvádza Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis.

Nadácia Ekopolis sa tému regeneratívneho poľnohospodárstva venuje od roku 2021. Dlhodobým cieľom je podpora diskusie o udržateľnom využívaní krajiny a opatreniach na zvýšenie jej odolnosti voči negatívnym dôsledkom zmeny klímy. Po úspešných odborných seminároch na tému Regeneratívne poľnohospodárstvo: Odpoveď na klimatickú zmenu a globálnu krízu? a taktiež Poľný deň udržateľného poľnohospodárstva vo Vysokoškolskom poľnohospodárskom podniku Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, s.r.o. – Kolíňany sa uskutočnil 17. októbra 2024 v Arboréte Mlyňany Deň Pre pôdu. Podujatia sa zúčastnilo 60 účastníkov, zástupcov z ministerstiev, štátnych inštitúcií, odbornej verejnosti, akademickej obce, poľnohospodári zo Slovenska i zahraničia.

Doobedný program tvorili odborné prednášky a predstavenie rovnomennej neformálnej platformy Pre pôdu priamo v kaštieli uprostred arboréta. Na podujatí vystúpil prof. Pavol Findura, PhD. z Vysokoškolského poľnohospodárskeho podniku SPU Nitra, ktorý sa venoval téme vplyvu techniky a technológií na zmenu stavu pôdy. Následne Daniel Ács z Bioeconomy Cluster predstavil Európske projekty pre zdravú pôdu. Z nórskej univerzity Høgskulen for Grøn Utvikling (University College for Green Development) sa predstavili Johan Barstad a Rhys Evans s témou regeneratívneho záhradníctva. Ivan Fabián zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory sa venoval téme Priame platby a hospodárenie na pôde. Lýdia Frešová z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR predstavila skúsenosti, realizované a plánované formy podpory pre slovenských farmárov.

Platforma Pre pôdu

V závere doobedňajšieho programu bola slávnostne odštartovaná Platforma Pre pôdu, ktorej cieľom je podporiť rozvoj regeneratívneho poľnohospodárstva a agrolesníctva na Slovensku a tak napomôcť implementácii týchto technológií a ich princípov do praxe.

„Našimi odbornými partnermi a zakladateľmi tejto platformy sú spoločnosť Nestlé, Arborétum Mlyňany SAV, Vysokoškolský poľnohospodársky podnik SPU v Nitre a Bioeconomy Cluster. Na tejto problematike spolupracujeme aj s mnohými farmármi, výskumnými organizáciami a inštitúciami v SR, ako sú napríklad NPPC, NLC a MPRV SR. Pridať sa k nám môže ktokoľvek so záujmom o regeneratívne poľnohospodárstvo a agrolesníctvo,“ dopĺňa Martin Gálik, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Platforma ponúka priestor na združovanie, zdieľanie odborných informácií a skúseností výskumníkov, odborníkov a poľnohospodárov, ktorí s týmito princípmi už pracujú, alebo sa snažia o ich zavedenie do svojich pracovných postupov.

„Žiadna zmena sa nezaobíde bez odvahy a tiež pokusov. Prínosom Platformy je, že je to miesto na zdieľanie skúseností a know-how priamo medzi poľnohospodármi. Táto výmena potom môže prispieť k rýchlejšiemu rozvoju regeneratívneho poľnohospodárstva na Slovensku a aj vďaka zdieľaniu skúseností nemusí každý poľnohospodár objavovať už objavené. Rozhodne dôležitá je aj možnosť obrátiť sa na odborníkov okolo Platformy, ktorí môžu poradiť v najrôznejších oblastiach. Verím, že Platforma prispeje k rýchlejšiemu a ľahšiemu prechodu na udržateľnejší spôsob hospodárenia,“ dopĺňa Martina Šilhánová zo spoločnosti Nestlé.

Living Lab

Poobede pokračovalo podujatie v areáli Arboréta Mlyňany v Živom laboratóriu (Living Lab). Ide o spoločný projekt Slovenskej akadémie vied a Nadácie Ekopolis. Peter Ferus z Arboréta Mlyňany predstavil projekt Living Lab, ktorý bude jedným z prvých demonštračných centier svojho druhu na Slovensku, kde sa komplexne na jednom mieste budú uplatňovať princípy regeneratívneho poľnohospodárstva a agrolesníctva.

„V rámci programu sme slávnostne predstavili unikátnu bezorebnú sejačku Weaving, ktorú si budú môcť zapožičiavať farmári na vyskúšanie na ich vlastných poliach. Takto chceme sprístupniť moderné technológie pre regeneratívne poľnohospodárstvo aj pre menších farmárov,“ uzatvára Martin Gálik.

Podujatie bolo súčasťou projektu podporeného z Deutsche Bundesstiftung Umwelt a z Fondu pre bilaterálne vzťahy v rámci Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu na roky 2014 – 2021.

Jeseň praje výsadbám i spolupráci. Vďaka programu Sadíme budúcnosť pribudnú stromy v 30 lokalitách


Tridsať komunít z celého Slovenska získalo viac ako 70 tisíc eur na výsadbu ovocných sadov, alejí, či remízok. Vďaka novým stromom bude krajina krajšia, pestrejšia a najmä odolnejšia voči negatívnym dôsledkom zmeny klímy. S podporou Vyšehradskému fondu sa myšlienka sadenia budúcnosti dostáva aj za hranice Slovenska.

Druhé tohtoročné grantové kolo programu Sadíme budúcnosť prijalo až 84 žiadostí, z ktorých odborná komisia vybrala tridsiatku podporených. Občianske združenia, samosprávy, školy, ale aj neformálne občianske iniciatívy získali zdroje nie len na výsadbový materiál, ale aj následnú starostlivosť. „Sme svedkami extrémov počasia a predpovede do budúcna nie sú optimistické. Stojíme pred rozhodnutím, ako rýchlo budeme vedieť reagovať na zrýchľujúcu sa klimatickú zmenu. Pritom stromy sú jedným z dostupných nástrojov, ktoré nám v tomto boji môžu pomôcť. My sme sa rozhodli vracať ich do krajiny tam, kde najviac chýbajú, no zároveň si musíme uvedomiť, že výsadbou to nekončí, práve naopak. Je nesmierne dôležité sa postarať o novém i už existujúce stromy, a náš program aj toto zohľadňuje pri poskytovaní grantov,“ hovorí Martina Hromadová, programová manažérka programu Sadíme budúcnosť.

Výsadby sa počas jesene budú realizovať po celom Slovensku. Najčastejšie pritom ide o výsadby ovocných drevín v obciach, školských areáloch či zariadeniach sociálnych služieb, z ktorých budú mať miestni obyvatelia i chutný úžitok. Šancu dostali aj dobrovoľníci, ktorí stromy vracajú do krajiny, kde kedysi prirodzene rástli, no postupne vymizli – ide napríklad o vetrolamy, remízky v poľnohospodárskej krajine, či aleje popri cestách a cyklotrasách. Mnohé projekty pritom majú za cieľ pomôcť novými stromami priamo obyvateľom pri zmierňovaní horúčav počas leta, či so zachytávaním vody. Kompletný zoznam podporených projektov nájdete na tomto odkaze.

Keď stromy spájajú – ľudí i krajiny

Otvorenie jesennej výsadbovej sezóny sa uskutočnilo 11. októbra v Novej Bystrici. „Hoci nám počasie veľmi neprialo, nakoniec sa vysadilo 22 stromov a 14 kríkov a to v dvoch lokalitách – na Základnej škole vo Vychylovke, aj popri cyklotrase priamo v obci. Podarilo sa to vďaka zanieteným ľuďom obecného úradu, miestnych škôl, dobrovoľným hasičom, odborníkovi Robovi Podobovi a samozrejme finančným partnerom výsadby,“ hovorí Hromadová. Výsadba tiež bola zahájením spolupráce s partnermi z Českej republiky a Poľska, s ktorými vďaka podpore Vyšehradského fondu mohol vzniknúť projekt „Planting Our Future“ (Sadíme našu budúcnosť). Ten má za cieľ šíriť know-how a skúsenosti z výsadieb stromov aj do ostatných štátov Európy.

Celkovo program Sadíme budúcnosť doteraz podporil výsadbu približne 4 tisíc stromov. „Iniciatívu  realizujeme v Nadácii Ekopolis od jesene 2021. Našim cieľom nie je vysádzať tisícky stromov ročne, práve naopakmáme prísne kritériá, vďaka čomu máme záruku, že podporené projekty sa budú pri realizácii zameriavať na kvalitu, nie kvantitu. Sledujeme druhovú skladbu drevín, pričom uprednostňujeme tradičné domáce druhy a regionálne odrody. Prihliadame na zapojenie miestnej komunity – dobrovoľníkov z občianskych združení a iniciatív, škôl, či iných inštitúcií. Posudzujeme i vhodnosť lokality, či sú stromy na danom mieste prínosné a ich výsadba má zmysel z dlhodobého hľadiska. Dbáme i na povýsadbovú starostlivosť, ktorú zároveň kontrolujeme v nasledujúcich rokoch,“ približuje Milan Hronec, jeden z hodnotiteľov programu Sadíme budúcnosť z Nadácie Ekopolis.

Cieľ iniciatívy sa nám darí napĺňať aj vďaka jednotlivým partnerom zo súkromného sektora, ktorí sa k nám počas roka pridávajú a vnímajú význam týchto projektov. Iniciatíva ako taká mohla vzniknúť a už tri roky pretrváva najmä vďaka generálnemu partnerovi, spoločnosti GLS General Logistics Systems Slovakia s. r. o. Aj túto jeseň ďakujeme a držíme palce najmä aktívnym občanom, ktorí výsadbové projekty realizujú v lokalitách naprieč Slovenskom,“ uzatvára Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis. Výsadby na jeseň podporili Prvá stavebná sporiteľňa, Kaufland, L’Oréal, Nadácia Slovenskej sporiteľne, Green Print, EPF Group, Fond na podporu vzdelávania, Mondeléz, Deloitte, Starbucks, Deutsche Telecom a Answear.

Celkovo program doteraz podporil výsadbu viac ako 4000 stromov vo viac ako 60 lokalitách po celom Slovensku za účasti viac než tisícky dobrovoľníkov. Takýmto spôsobom chce program podporiť napĺňanie cieľa Európskej komisie vysadiť v EÚ do konca roka 2030 aspoň 3 miliardy stromov.

Kontakt pre média a viac info: Martina Hromadová, manažérka Nadácie Ekopolis, hromadova@ekopolis.sk, +421 908 371 289

O programe Sadíme budúcnosť:

Sadíme budúcnosť zapája ľudí do plánovania, výsadby a následnej starostlivosti o stromy, ktoré sú symbolom spolupatričnosti medzi ľuďmi a prírodou. Naším cieľom je návrat stromov do sídel a otvorenej krajiny, všade tam, kde je to potrebné. Teda najmä v lokalitách, kde funkčná zelená infraštruktúra chýba, alebo je narušená. Dôležitou súčasťou prístupu iniciatívy Sadíme budúcnosť je podpora miestnych komunít – aktívnych samospráv, škôl, občianskych združení. Súčasťou iniciatívy sú vzdelávacie, informačné a demonštračné aktivity pre zvýšenie povedomia o význame stromov v krajine.

Všetky ďalšie informácie nájdete na www.sadimebuducnost.sk alebo www.ekopolis.sk.

FB: Sadíme budúcnosť   IG: @sadime.buducnost

 

Keď stromy spájajú


V piatok sme sa vybrali do daždivej Novej Bystrice, aby sme odštartovali jesennú výsadbovú sezónu v rámci nášho programu Sadíme budúcnosť. Hoci nám počasie veľmi neprialo, nakoniec sa stromy a kríky vysadili v dvoch lokalitách – na Základnej škole vo Vychylovke, aj popri cyklotrase. A to všetko vďaka zanieteným ľuďom z Obec Nová Bystrica, miestnych škôl, dobrovoľným hasičom, Robovi Podobovi z Ovocný strom a samozrejme partnerom celej výsadby – Fond na podporu vzdelávania, Green Print, Prvá stavebná sporiteľňa a generálnemu partnerovi celej iniciatívy GLS Slovakia. Domov tak vďaka všetkým zúčastneným našlo v Novej Bystrici 22 stromov a 14 kríkov.

Stromy spojili aj krajiny

 No a práve na túto akciu sme pozvali aj našich zahraničných partnerov z Česka a Poľska v rámci projektu Planting Our Future, s ktorými budeme pracovať vďaka International Visegrad Fund.

Partneri projektu: 

Aj napriek veľmi nepriaznivému počasiu sa teda vďaka zanieteným a hlavne šikovným a pracovitým žiakom, hasičom z DHZ Vychylovka, predstaviteľom z Nadácie Ekopolis a zástupcov partnerských organizácií, ktorí náš projekt podporili, podarilo v piatok, 11.10., vysadiť v areáli ZŠ vo Vychylovke 9 ovocných stromov a 14 ovocných krov.

Jablone, slivky, rakytníky, muchovníky, driene… Toto všetko bude odteraz zdobiť školskú záhradu a prinášať úžitok žiakom a pedagógom základnej školy. Cieľom výsadby ovocných stromov a krov bolo ich prinavrátenie do sídelného prostredia, poskytnutie vhodného prostredia a potravy pre včelstvo, vtáctvo, drobný hmyz a tiež vytvorenie priestoru pre vzdelávanie žiakov, relax a oddych. Keďže stromy sú významnou zložkou ekosystému, ovplyvnia aj lokálnu klímu a prispejú k zadržiavaniu vody. Starostlivosťou o stromy a kríky žiaci získajú pracovné návyky, uvedomia si, čo všetko musí predchádzať tomu, aby mohli ochutnať ovocné plody stromov a krov. Zo samotných plodov v rámci edukačného procesu ovocie spracujú, napr. pripravia džemy, ovocné misy, či ovocné kože.

Doobedie bolo vo Vychylovke naplno využité. Silný dážď nepokazili dobrú náladu a chuť pracovať na výsadbe stromov a kríkov. Bolo to veľmi náročné, no každý odchádzal na druhé stanovisko sadenia s pocitom zadosťučinenia a s myšlienkou, že tu nechávame vzácny dar aj pre ďalšie generácie.

O 11.00 hodine sa začala druhá etapa výsadby a to na cyklotrase v Novej Bystrici. Žiaci a žiačky ôsmeho a deviateho ročníka zo ŽS Nová Bystrica nám ukázali svoju zručnosť a šikovnosť, vyhrnuli rukávy a pustili sa do sadenia. Práca im šla od ruky aj vďaka zamestnancom Obecného podniku, ktorí sa taktiež pričinili nemalou mierou k výsadbe stromov. Dokonca nás svojou návštevou poctili aj predškoláci z triedy Včielok z materskej školy a pomohli p. starostovi, Ing. Jozefovi Kuricovi zasadiť ich ovocný strom, ktorí si nakoniec aj spolu „adoptovali“. To znamená, že odteraz je na cyklotrase ich „spoločný“ strom, o ktorý sa budú starať. Ďalšími adoptívnymi „mamami“ sa stali žiačky 9. ročníka, ktoré si osvojili hneď dva stromy.

Práca šla od ruky, počasie bolo príjemnejšie, dážď nás už netrápil. S úsmevom a dobrou náladou sme vysadili pozdĺž cyklotrasy 13 ovocných stromov. Práve vďaka stromom sa cyklotrasa ešte viac zatraktívni, na jar sa jej návštevníci pokochajú zakvitnutými korunami stromov, na jeseň naopak farebným lístím, počas jazdy na bicykli či prechádzke môžu ochutnať plody rôznych druhov jabloní.

Zasadiť strom je doslova alchýmia. Do jej tajov nás zasvätil odborník na slovo vzatý – p. Róbert Podoba z organizácie Ovocný strom. Patrí mu veľká vďaka za jeho mentorovanie, odborný výklad, dohľad a dodanie tých najlepších sadeníc stromov a krov.

Tento krásny počin by nevznikol vďaka Nadácii Ekopolis, ktorá nám schválila projekt „Keď stromy spájajú“ v rámci programu Sadíme budúcnosť, s finančnou podporou partnerov výsadby – Prvá stavebná sporiteľňa, spoločnosť GreenPrint a Fond na podporu vzdelávania. Výsadba je súčasťou projektu „Planting our Future“, ktorý financuje Medzinárodný vyšehradský fond.

A prečo názov projektu „Keď stromy spájajú“? Pretože práve vďaka stromom sa nám podarilo spojiť viaceré generácie, ľudí rôznych profesií ale hlavne ľudí, ktorým záleží na prírode a nie je im ľahostajný osud našej planéty pre ďalšie generácie. Zo srdca všetkým ďakujeme!

Text a foto:  Mgr. Lenka Bisahová

 

 

Bošáca sa hrdí ďalším Stromom roka! Titul získala stará hruška z úpätia vrchu Lysica


Viac než 14 tisíc milovníkov stromov zahlasovalo v 22. ročníku ankety Strom roka 2024. Víťazkou sa stala Hruška planá z Bošáce. O jej tesnom víťazstve rozhodlo 2298 hlasov verejnosti a na jar bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka.

Tesne za hruškou, s počtom hlasov 2265, sa umiestnila Vŕba biela-smútočná z Prievidze. Tretie miesto si s počtom hlasov 1375 vyslúžila Lipa malolistá z Ordzovian. Na každú z víťaziek čaká posúdenie a ošetrenie odborníkmi v hodnote 300 eur. Celkovo bolo odovzdaných 14 573 hlasov. Vyhlásenie výsledkov sa uskutočnilo 10. októbra 2024 v ústredí Slovenskej sporiteľne v Bratislave.

Odmenené boli aj tento rok školy, ktoré sa zapojili do súťaže v rámci ankety. V prvej kategórii, kde rozhodoval počet hlasov od zapojených žiakov, je na prvom mieste Spojená škola Novohradská z Bratislavy vďaka 991 hlasom, druhé miesto patrí Základnej škole Veľkomoravská z Trenčína s počtom hlasov 778 a tesné tretie miesto si vyslúžili žiaci zo Základnej školy na Karpatskej ulici v Žiline vďaka744 hlasom. Celkovo sa do súťaže zapojilo viac ako dvadsať materských, základných a stredných škôl z celého Slovenska.

V druhej kategórii nerozhoduje počet zapojených žiakov, ale oceňujeme aktivity žiakov, ktoré na danej škole robia. Tento rok nás oslovila Spojená škola zo Svitu, kde sa žiaci zapojili do pátracej hry, ktorá vzbudila ich záujem o životné prostredie a zároveň ju prepojili s poznávaním stromov v ich okolí,“ približuje Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis. Škola tak získa výsadbový materiál do svojej školskej záhrady v hodnote 150 eur. Na ďalších dvoch priečkach, ktoré sú ocenené milými cenami pre najmenších sa umiestnila Základná škola zo Štrby a Základná škola s materskou školou v Budmericiach.

Aktivity v ankete pokračujú

Vďaka spolupráci s ISA Slovensko sa v rámci ankety každý rok ošetrujú aj také stromy, ktoré boli do ankety nominované, no do finále sa nedostali. Ich stav si však často zaslúži o to väčšiu pozornosť. Tento rok sa budú teda okrem víťazov ošetrovať ešte dva stromy – hruška a javor.

Už tradičnou súčasťou ankety je aj verejná výsadba stromov. Tentokrát je naplánovaná v obci Vištuk, kde sa miestni dobrovoľníci postarali o obnovu historickej lipovej aleje. Príspevok z ankety bude doplnkom k udržaniu odkazu pre budúce generácie.

Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Strom roka ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), vydavateľstvo Dajama, kníhkupectvo Artforum a záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už jedenásty rok spevák Peter Lipa. Fotografie stromov do ankety pripravuje Martin Babarík. Poslaním ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a rovnako tak vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

Výsledky ankety Strom roka 2024:      

Poradie Strom počet hlasov
1. Hruška, Bošáca 2298
2. Vŕba, Prievidza 2265
3. Lipa, Ordzovany 1375
4. Hruška, Budmerice 1356
5. Lipa, Horné Opatovce 1270
6. Dub, Bajč 1191
7. Sekvojovec, Rudno 996
8. Ginko, Sládkovičovo 941
9. Moruša, Pezinok 875
10. Dub, Pozba 695
11. Topoľ, Lipt. Mikuláš 690
12. Jarabina, Vyšné Valice 621

 

Príbehy víťazných stromov:

  1. miesto

Hruška planá (Pyrus pyraster)

Vek stromu: 150 rokov, Obvod kmeňa: 195 cm, Výška stromu: 10 m
Bošáca – úpätie Lysice, okres Nové Mesto nad Váhom, Trenčiansky kraj
GPS: 48.834889640064276, 17.81724932607273

Bošácka hruška

Zatúlané semienko, ktoré uniesol vietor alebo vtáča spod neďaleko stojacej hrušky, zapustilo korienky na slnečnom úpätí vrchu Lysica, ktorý sa týči nad Bošácou. Bošácka dolina je výnimočným miestom s bohatou ovocinárskou tradíciou, kde sú mohutné semenáče hrušiek neodmysliteľnou súčasťou bielokarpatskej krajiny a tvoria jej charakteristický obraz. Roky skúšaná, ošľahaná vetrom a pohládzaná slnečnými lúčmi si tu rastie ako kráľovná. Výhľad jej môžeme závidieť. Od Inovca až po Veľkú Javorinu sleduje deň čo deň dianie v obciach a mestách celého regiónu. Okolie stromu je vyhľadávaným miestom pre svoje poveternostné podmienky pre vyznávačov paraglidingu, každý rok sa tu súťaží v lietaní historických modelov lietadielok – práve hruška je významným orientačným bodom a na jej vrchole býva umiestnená vlajka.

 

  1. miesto

Vŕba biela – smútočná (Salix alba L. sepulcralis)

Vek stromu: 128 rokov, Obvod kmeňa: 468 cm, Výška stromu: 20 m
Prievidza – pri železničnom priecestí, okres Prievidza, Trenčiansky kraj
GPS: 48.773476179694875, 18.615860906999934

Strom života

Vŕbu mal zasadiť prvý správca prievidzskej železničnej stanice, Eugen Kiss v roku 1896, keď do mesta prišiel prvý vlak. Zasadená bola pri koryte Necpalského potoka a rástla na samom okraji mesta, pri krčme, ktorú volali „U Gregora“. Vítala a vyprevádzala vlaky i ľudí, čo nimi prichádzali a odchádzali na hornú Nitru. Bola svedkom smutných tragédií, čo sa stali na priecestí, aj šteklivých radostí v tieni vodopádu dlhých konárov. No nebola celkom sama, v okolí sa nachádzalo niekoľko ďalších vŕb. Mnohé z nich sa však už nedožili dneška – hoci ide o rozšírený druh stromu, nepatrí k tým dlhovekým. Táto vŕba nikdy nebola upravovaná a má takmer 130 rokov. Vlani utrpela následkom silného vetra odlomenie jednej vetvy a bez náležitého ošetrenia iste časom podľahne skaze. Nominovali ju práve tí, ktorí sa boja o jej budúcnosť a túžia, aby tu bola čo najdlhšie.

 

  1. miesto:

Lipa malolistá (Tilia cordata)

Vek stromu: 195 rokov, Obvod kmeňa: 450 cm, Výška stromu: 22 m
Ordzovany – pri kaplnke sv. Juliany Falconieri, okres Levoča, Prešovský kraj
GPS: 49.03733898661214, 20.789954021119375

Lipa sv. Juliany

Príbeh lipy je spojený s udalosťami rokov 1814-1816, keď ničivé búrky s krupobitím zničili celú úrodu na chotári nad dedinou Ordzovany. Udialo sa to tri roky za sebou, vždy v ten istý deň – 19. júna, keď sa v cirkevnom kalendári slávi sviatok sv. Juliany Falconieri. Tieto udalosti sú zaznamenané aj v archívoch Spišskej kapituly. Udalosti inšpirovali miestneho gazdu Martina Kočiša Jurčovského, ktorý dal v roku 1829 na konci chotára postaviť kaplnku zasvätenú sv. Juliane a v jej blízkosti zasadil lipu. Obyvatelia obce vnímali tieto ničivé udalosti ako napomenutie, aby v tento deň nepracovali a venovali sa modlitbám a rozjímaniu. Túto tradíciu udržiavajú aj súčasní miestni obyvatelia a každoročne sa v tento deň koná v kaplnke pod lipou omša. V dedine po týchto udalostiach tiež vznikla tradícia krstiť dievčatá menom Júlia či Juliana a každý hneď vie kam má ísť, keď sa povie „stretneme sa pod lipkou“.

 

Fotografie a príbehy všetkých finalistov nájdete na www.ekopolis.sk

Ilustračné fotografie víťazov a videonominácie na stiahnutie na tomto linku.

 

Kontakt:

Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 974 01 Banská Bystrica
Martina Hromadová, 0908 371 289, hromadova@ekopolis.sk

Hlasovanie za stromy je ukončené! V októbri spoznáme Strom roka 2024


Hlasovanie i súťaž pre školy v tohtoročnej ankete Strom roka sú ukončené. Anketu okrem samotného vyhlásenia výsledkov ešte čaká verejná výsadba stromov s dobrovoľníkmi a odborné ošetrovanie stromov. Nadácia Ekopolis oznámi mená víťazov 10. októbra v Bratislave.

 Hlasovanie verejnosti za dvanásť výnimočných stromov prebiehalo od 1. júla do 30. septembra a spôsobov hlasovania bolo hneď niekoľko – online, prostredníctvom SMS či hlasovacím lístkom. „Tradičnou odmenou pre prvé tri víťazné stromy je odborný posudok a následné ošetrenie akreditovaným arboristom v hodnote tristo eur, ktoré zabezpečuje odborný partner ankety ISA Slovensko,“ približuje Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis. Víťazný strom navyše automaticky postupuje do finále súťaže tých najvýnimočnejších stromov z Európy, kde bude reprezentovať Slovensko medzi ďalšími 15 krajinami.

 

Súťaž pre školy

Súčasťou aj aktuálneho ročníka bola súťaž venovaná školám, ktoré vďaka hlasovaniu žiakov, či environmentálne zameraným aktivitám na škole môžu získať výsadbový materiál do svojich školských záhrad, či praktické ceny. „Ocenenia v dvoch kategóriách sa opäť dočkajú  školy, ktoré sa tento rok zapojili do súťaže so svojimi žiakmi. V prvej kategórií rozhoduje počet hlasov od študentov, v tej druhej ich aktivity navyše, ktoré tento rok nesú tému Stromy v mojom okolí,“ dopĺňa Martina Hromadová. Slávnostné ocenenie víťazov ankety i škôl sa uskutoční 10. októbra v Bratislave.

 

Anketa podporuje aj výsadby stromov

Anketa však nekončí vyhlásením výsledkov. „Vďaka partnerom ankety môžeme aj tento rok podporiť dobrovoľníkov, ktorí sa rozhodli vysadiť nové stromy tam, kde sú potrebné. Tentoraz podporíme projekt Vištucké lipky, kde sa budú dosádzať lipy do historickej aleje popri ceste do Modry, kde sa stromoradie nachádzalo pravdepodobne už v 18. storočí,“ približuje zámer výsadby Hromadová.

 

Kontakty: 

Nadácia Ekopolis, Komenského 21, 974 01, Banská Bystrica,
PR a komunikácia: Martina R. Hromadová, tel. 0908 371 289, ragalova@ekopolis.sk

Súťaž pre školy v ankete Strom roka odštartovala!


Za Strom roka môžu opäť hlasovať aj žiaci. V dvoch súťažných kategóriách súťaže pomôžu stromom aj svojej škole. Školy zo Slovenska majú možnosť zapojiť sa so svojimi žiakmi do hlasovania za 12 obľúbených stromov vo finále ankety Strom roka. Nie len hlasy, ale aj ich aktivity v téme Stromy v mojom okolí im môžu pomôcť získať výsadbový materiál pre svoju školu.  

Už viac ako 5 rokov má úspech sprievodná súťaž v ankete Strom roka, ktorá má za cieľ upriamiť pozornosť mladej generácie na životné prostredie, najmä na dôležitosť ochrany a starostlivosti o stromy. „Školy potrebujú zeleň, aby sa tam žiaci i zamestnanci cítili dobre a získať ju môžu aj prostredníctvom hlasovania či aktivít navyše v sprievodnej súťaži ankety Strom roka 2024. Chceme, aby sa mladí zamerali na stromy v ich okolí, všímali si ich a tak si budovali vzťah s prírodou, ktorej vedia aj sami pomôcť,“ uvádza Martina Hromadová, manažérka ankety Strom roka z Nadácie Ekopolis.

Hlasovanie je otvorené pre všetky typy škôl od 2. do 30. septembra a súťaží sa v dvoch kategóriách. „Hlasuje sa formou jednoduchých hlasovacích lístkov, ktoré sú dostupné na stiahnutie na našej stránke. Každý žiak má jeden hlas a vybrať si môže ktoréhokoľvek finalistu, za ktorého zahlasuje,“ hovorí Hromadová. Vyplnené lístky treba zaslať do nadácie najneskôr do 3. októbra 2024. Ceny v hodnote 500 eur do súťaže venuje Záhradníctvo ABIES, dlhoročný partner ankety Strom roka.

Viac o súťaži pre školy

Budovanie blízkeho vzťahu k prírode a stromom začína už od útleho detstva. Veľmi si vážime prácu učiteľov, ktorý aj formou ankety učia mladú generáciu citlivo pristupovať k prírodnému dedičstvu. Práve na nich totiž stojí budúcnosť našej krajiny a aj  to, ako bude vyzerať,“ uzatvára Hromadová.

V rámci ankety prebieha naďalej hlasovanie verejnosti, ktoré potrvá do 30. septembra 2024. Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa bude konať v priebehu októbra.

Viac o podmienkach súťaže pre školy sa dočítate na www.stromroka.sk

Kontakt: Martina Hromadová, PR manažérka, hromadova@ekopolis.sk

Všetko dôležité z Nadácie Ekopolis priamo vo vašej e-mailovej schránke.